Prodáváme neobyčejná městská a dětská kola i odrážedla.

Obyčejná kola seženete
všude, ale cool kola jen u nás!


úvodní Poradna Související články a texty Výlety na dvojkole v Čechách


Výlety na dvojkole v Čechách

Kudy kam? Jste v neznámém kraji a nevíte, kam na svém dvojkole vyrazit? Právě proto vám přinášíme několik zajímavých tipů, kam se podívat. Z každého kraje uvedeme právě jeden. Pod článkem vždy naleznete odkaz na trasu podle Mapy.cz, která vám jasně ukáže, kde, kam a kdy odbočit.

Vybere si jistě každý. První díl článku obsahuje doporučení z krajů Čech, ten druhý, který zanedlouho také uvedeme, pak z Moravy.

Přeji příjemné čtení.

Hlavní město Praha – Okoř

Vybírat tip na výlet v rámci Prahy se nám nezdá úplně ideální, proto jsme se rozhodli pro zříceninu hradu Okoř, který najdete v bl

ízkosti Prahy, jen 18 km od centra.

Zmínky o osídlení v místech hradu pocházejí již z 13. století. Za zakladatele hradu je v roce 1359 uváděn František Rokycanský. Jednalo se o opravdu honosné sídlo, které se pyšnilo krásnou obytnou věží a mohutnými zdmi. I přes jejich nepochybnou sílu byl však hrad v roce 1421 dobyt Husity, kteří se zrovna vraceli ze své výpravy do Žatce.

Další zajímavý osud potkává Okoř za třicetileté války. Hrad byl vypleněn. Převzali ho pak Jezuité, kteří se pokoušeli o opravu. Jezuitský řád byl však roku 1773 zrušen a navíc zdejší velkostatkář nechal téhož roku strhnout střechy a prodat jejich trámy. Touto cestou se hrad pomalu ale jistě stával zříceninou.

Právě to, co se z Okoře vlivem špatného zacházení stalo, nemůžeme nyní považovat za úplně špatné. Právě katastrofální stav této zříceniny hradu dodává tomuto místu specifickou atmosféru, která každý rok přiláká spoustu návštěvníků.

Trasu, jak se dostat z Prahy na Okoř, najdete zde: Trasa pro vaše dvojkolo 

Okoř na dvojkole

 Středočeský kraj – Loučeň

Někdo se bude možná divit. Proč zrovna Loučeň? Nechtěli jsme vám přinášet jen ta nejznámější místa z jednotlivých krajů, ale spíše vás obohatit a ukázat, co byste ještě mohli navštívit. Zvolili jsme tedy soukromý zámek Loučeň, který je v současné době ve vlastnictví firmy Loučeň a.s.. Zámek se nachází v malebné krajině Nymburska.

První zmínka o osídlení na tomto místě pochází již z roku 1223. Roku 1612 vlastní tvrz Václav Berka z Dubé starší, který se účastní odboje proti Ferdinandovi II. Z tohoto důvodu je tvrz po roce 1620 zkonfiskována.

Začátkem 18. století je tvrz přestavena Valdštejny na barokní zámek a je k němu přistavěna i kaple. Zámek pak mění své majitele. Za zmínku stojí obzvláště roky 1813, kdy hostil císaře Františka I. a ruského velkoknížete Konstantina, a rok 1899, kdy hostil Marka Twaina.

Zajímavostí zámku jsou průvodci (přivítají vás zde komorník, kastelán nebo kněžna) a pak také četná bludiště. Více se ale dozvíte až na místě. Zámek Loučeň můžete pojmout například jako třešničku na dortu po 32 km dlouhém okruhu zdejšími vesničkami.

Trasu si můžete prohlédnout na následujícím odkazu: Trasa pro vaše dvojkolo  

S dvoukolem na Loučeň

Jihočeský kraj – Český Krumlov

Český Krumlov je okresní město na jihu Čech 22 km od Českých Budějovic. Pokud budete projíždět Jihočeským krajem a vynecháte Krumlov, bude vás to mrzet tak dlouho, dokud to nenapravíte. V Čechách se jedná o jedno z mála míst, které bylo prohlášeno za světové dědictví UNESCO a to už v roce 1992.

Zmínky o osídlení pochází již z 10. století, kdy oblast patřila rodu Slavníkovců. Po jejich známém vyvraždění Přemyslovci se území dostalo pod nadvládu jednoho velmi slavného a pradávného rodu. Tím rodem byli Vítkovci a jejich znakem byla růže, která je pro Krumlov tak typická.

Po smrti významného představitele tohoto rodu Vítka z Prčice následuje slavné dělení růží, kdy svůj velký majetek rozdělil mezi své syny. Vznikly z toho rody Pánů z Krumlova, Rožmberka, Landštejna a Třeboně. Páni z Krumlova, z jejichž řad pocházel i slavný Záviš z Falkenštejna, vymřeli již roku 1302. S povolením přemyslovského krále se vlády ujali Rožmberkové, kteří sem z Rožmberka přesídlili.

Za husitských válek byl Český Krumlov nejprve na straně husitů, pak však svůj postoj díky svému představiteli Oldřichu II. z Rožmberka radikálně změnil a stal se centrem odboje proti nim. Později byl hrad přestavěn na renesanční zámek, ale po určitou dobu čelil úpadku.

Za vlády Schwarzenbergů se stal Český Krumlov opět výstavním městem a dokonce centrem významných ekonomických a sociálních inovací. Kníže Schwarzenberg například založil pro své zaměstnance tzv. Schwarzenberský penzijní fond. Další hospodářskou revolucí byl Schwarzenberský plavební kanál, který umožňoval zásobovat dřevem ze Šumavy Prahu i Vídeň.

Zajímavé byly také události, které se staly v říjnu 1938. Ve městě byla většina německého obyvatelstva a muselo proto být podle Mnichovského diktátu podstoupeno říši. Došlo zde k jednomu z největších nasazení jednotek československé armády v té době, protože bylo nutné chránit české obyvatelstvo při odchodu z města.

Město Český Krumlov jistě stojí za navštívení. Díky své bohaté historii i kráse. Ideální je ve spojení s přibližně 40 km dlouhým okruhem, po kterém si, jako zlatý hřeb výletu, můžete dát „triumfální“ oběd na náměstí v některé z krásných restaurací.

Zde najdete odkaz na uvedený okruh nebo použijte mapu jako inspiraci a vymyslet si trasu vlastní.

Trasa pro vaše dvojkolo 

Plzeňský kraj – Plzeňský Prazdroj

Co se vám vybaví, když se řekne Plzeň? Fotbal, hokej nebo snad Škodovka? Já myslím, že to spíš bude právě Plzeňský Prazdroj. Tento podnik lze považovat za jeden z nejslavnějších v Čechách, proto rozhodně stojí za navštívení.

Pivovar byl založen v roce 1842. Dnes kromě Prazdroje nabízí i značky Gambrinus, Radegast nebo Velkopopovický kozel. Společnost je největším producentem piva v České republice a jihoafrický koncern SABMiller, jehož je Pilsner Urquell součástí, je druhým největším výrobcem piva na světě.

V areálu pivovaru čeká na návštěvníky poutavá prohlídka o výrobě piva spojená i s ochutnávkou piva vyráběného původním způsobem. Odměnit se můžete ve vyhlášené pivovarské restauraci Na Spilce.

Trasa pro vaše dvojkolo

Na dvojkole na pivo

Karlovarský kraj - Loket

Loket je nádherný přemyslovský hrad z 13. století, který se vypíná nad řekou Ohří.

Hrad Loket má dlouhou historii, ale nebyl prvním osídlením na tomto místě – ještě několik století před jeho postavením zde stálo slovanské hradiště. Hrad to byl velmi pevný, například za husitských válek byl obléhán celkem třikrát, ale vždy se úspěšně ubránil.

Za vlády císaře Zikmunda byl hrad i s okolním územím zastaven Kašparu Slikovi. Jeho rod si jej však dlouhou dobu ve své vlastnictví neudržel, v letech 1546 – 1547 se dostal do sporu s korunou a majetek mu byl zkonfiskován.

V době třicetileté války podlehl hrad Loket valdštejnským vojskům a v roce 1648 ho navíc vyplenili Švédové.

Poslední zajímavostí, která by vás na tento výlet mohla přilákat, je vystavování meteoritu, který zde dopadl v roce 1400. Dnes je prý ale daleko menší, než byl v době svého dopadu.

Odkaz na trasu, která z části vede podél řeky Ohře, najdete zde: Trasa pro vaše dvojkolo

Na dvojkole na loket

Ústecký kraj – Střekov

Byl to kdysi velký a mohutný hrad vypínající se vysoko nad hladinou Labe. Jedná se o hrad nebo o zříceninu? To nechám na vás. Rozbořené zdi spolu s hradními legendami dokreslují romantickou atmosféru tohoto zvláštního místa hned u Ústí nad Labem.

O pravý poprask se postaral hudební skladatel Richard Wagner, který zde hledal inspiraci pro svá velká díla v kostýmu ducha. A nebyl jediným, koho Střekov očaroval. I Karel Hynek Mácha, Karl May nebo Johan Wolfgang Goethe podlehli jeho kouzlu.

Po 27,6 km dlouhém okruhu, který jsme pro vás připravili, vám jistě přijde vhod gotická restaurace s terasou, která se pyšní výhledem na celé Středohoří. 

Trasa pro vaše dvojkolo

Na dvojkole na Střekov

Liberecký kraj - Frýdlant

Frýdlant můžeme díky jeho dvěma tvářím považovat jak za středověký hrad, tak i za renesanční zámek.

I zde se odehrávaly dějiny. Hrad byl založen již ve 13. století, ale zajímavý však začal být až za třicetileté války, kdy ho koupil Albrecht z Valdštejna za 150 000 zlatých. Ze zdejších statků zásoboval svou armádu, proto Frýdlantsko získávalo na hospodářské významnosti a tato oblast vzkvétala. Dokonce se jí začalo říkat Šťastná země. Po vraždě Albrechta z Valdštejna byl zámek prodán Gallasům, kteří se o něj starali až do roku 1945.

Skvělý oběd si můžete ve Frýdlantu dopřát například v restauraci Na Kameni, která má velmi dobré hodnocení. Inspiraci pro okruh přinášíme zde: Trasa pro vaše dvojkolo 

Frýdlant je na dvojkole nejkrásnější

Královéhradecký kraj – Hrádek u Nechanic

Z Královéhradeckého kraje je typem na výlet zámek Hrádek u Nechanic.

Jak název napovídá, původně se jednalo o opevněné sídlo, o němž první zmínka pochází již z roku 1377.

Samotný zámek je však daleko novější. Postaven byl až v letech 1839 – 1854. Postaven byl v romantizujícím windsorském stylu. Majitelům, kteří ve východních Čechách vlastnili a spravovali svůj majetek, sloužil především jako reprezentativní prostory.

I když byl zámek vybaven mnoha předměty z celé Evropy a Asie, které jsou mnohem starší než samotný zámek, byly zde i zajímavé novinky. Je zde například příjemné podlahové vytápění.

Zámek je skvělým zakončením okružní cesty po okolních obcích na vašem dvojkole. Doporučený 30 km dlouhý rovinatý okruh Vás zavede dokonce až na předměstí Hradce Králové.

Trasa pro vaše dvojkolo 

Hrádek u Nechanic na dvojkole

Pardubický kraj – Choltice

První zmínky o zámku Choltice sahají až do roku 1285. Dlouhou dobu patřila středověká tvrz Garsdorfům. Po roce 1620 jim ale byla za účast ve Stavovském povstání odebrána. Později došlo k přestavbě na barokní zámek. Po Garsdorfech získal zámek Šimon Thun a jeho rod jej vlastnil až do roku 1918. Zámek byl dlouhou dobu zanedbaný a až za pomoci Evropských fondů byl opraven do současného stavu.

Na zámku se provázejí dva okruhy. Jeden pro dospělé a druhý pro děti. Lákadlem je také zámecká restaurace, která se objevila v pořadu „Ano, šéfe!“. Zde je odkaz na příslušný díl: http://pohlreich.eu/ano-sefe-online/5-rada/5-rada-ano-sefe-12-dil-restaurace-zamek-choltice/

Jako inspiraci na trasu můžete využít tento okruh: Trasa pro vaše dvojkolo

Choltice na dvojkole

[Přeskočit navigaci]

Poradna témata

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte nám, prosím, vylepšit naše webové stránky. Vaše názory, nápady, kritika i tematické články nás zajímají. Děkujeme :)

Přejete-li si naši odpověď, prosíme o uvedení Vaší e-mailové adresy.

5x PROČ koupit právě městská kola NEUZER

  • Společnost Neuzer je špičkový evropský výrobcce kol holandského typu
  • Nejnižší ceny přímo od výrobce
  • Nabízíme nejen městská kola, ale i originální a výstřední modely
  • Možnost nastavení kola přesně na míru
  • Všechna kola jsou připravená k okamžité jízdě

zobrazit více

 

© Všechna práva vyhrazena COOL KOLA s.r.o. - městská kola

tvorba internetových obchodů Plzeň Banner