Prodáváme neobyčejná městská a dětská kola i odrážedla.

Obyčejná kola seženete
všude, ale cool kola jen u nás!


úvodní Poradna Související články a texty Čím to vlastně brzdíme?


Čím to vlastně brzdíme?

Každé kolo (ať už městské, horské nebo silniční)potřebuje dobré brzdy vhodné na to, co s kolem zamýšlíme. Díky tomu můžou účinně chránit nás v sedle i naše okolí. Městská kola mají většinou bubnové nebo čelisťové brzdy, horská pak zase kotoučové. Proč tomu tak je a jaké jsou výhody a nevýhody různých brzd? Čtěte dále, hned Vám na Vaše otázky odpovíme.

Bubnové brzdy

Bubnové brzdy jsou naprosto typickým prvkem většiny městských kol. Na první pohled je neuvidíte. Jsou totiž elegantně skryty v bubínku přímo uprostřed kola. Díky tomu neruší skvělý design městských kol, který je pro příjemnou jízdu městem také velmi důležitý.

Unikátní jsou díky svojí odolnosti vůči bahnu nebo vodě. To je důležité, protože budete-li se chtít projet i za sychravého počasí, zajistí Vám bubnové brzdy jistotu klidného návratu. To jsou důvody, proč je tento druh brzdy spjatý právě s městskými koly. Odolnost vůči počasí a jistota, že nezklamou ani, když povezete těžký nákup. Nyní se pojďme podívat na daleko rozšířenější typy brzd a to jsou čelisťové a kotoučové.

Čelisťové brzdy

Jedná se o dva špalíčky v těsné blízkosti kola, které jsou připraveny okamžitě „secvaknout“ rychle se otáčející kolo a zpomalit ho. Jistě je všichni znáte. Na klasických kolech je najdete naprosto nejčastěji. Co je tedy jejich pravou výhodou a co naopak mínusem? Jasnou výhodou je rozšířenost čelisťových brzd. Návodů na jejich seřízení v domácích podmínkách najdete na internetu bezpočet. Mínusem naopak účinnost. Problémy mohou nastat ve chvíli, kdy se objeví delší sjezd a kolo bude příliš zatížené. Většinou ale fungují bez problémů.

Kotoučové brzdy

Jde si představit horské kolo bez masivního kotouče hned vedle odpružené vidlice? Dle mého názoru jen velmi těžko. Kotoučové brzdy k horským kolům zkrátka patří. Jsou naprosto ideální do terénu nebo pro prudké adrenalinové sjezdy. Nehodí se však do městského provozu. Kotouč je velmi náchylný na prohnutí. Narovnání pak může být velmi obtížné nebo nemusí jít vůbec. Pak se kotouč musí vyměnit. Výměna je navíc náročnější než čelisťové brzdy.

Závěrem by bylo dobré zopakovat, že každý druh brzd má své uplatnění a je vhodný pro jiný typ kol. Pro městská kola, která na našem eshopu coolkola.cz většinou najdete, jsou nejvhodnější právě bubnové brzdy. Díky své odolnosti vůči počasí, poškození v provozu. Nemusíte se tedy bát naše kola i trochu více zatížit.

[Přeskočit navigaci]

Poradna témata

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte nám, prosím, vylepšit naše webové stránky. Vaše názory, nápady, kritika i tematické články nás zajímají. Děkujeme :)

Přejete-li si naši odpověď, prosíme o uvedení Vaší e-mailové adresy.

5x PROČ koupit právě městská kola NEUZER

  • Společnost Neuzer je špičkový evropský výrobcce kol holandského typu
  • Nejnižší ceny přímo od výrobce
  • Nabízíme nejen městská kola, ale i originální a výstřední modely
  • Možnost nastavení kola přesně na míru
  • Všechna kola jsou připravená k okamžité jízdě

zobrazit více

 

© Všechna práva vyhrazena COOL KOLA s.r.o. - městská kola

tvorba internetových obchodů Plzeň Banner